Permatak Hodonín

Na Permataku by sme sa teda chceli venovať hlavne dizajnovaniu celého pozemku, určite sa ale nájdu aj práce fyzického charakteru, ako je upratovanie hospodáskych budov, prípadne starostlivosť o súčasnú zeleň.


Hodonín, Česko Začiatok 16 jún 2018 Koniec 17 jún 2018

V zime sme sa nasťahovali do vysnívaného domčeka na “polosamotne” za mestom Hodonín na hraniciach Slovenska a Českej republiky. Dom sme si vyhliadli už rok predtým, a aj keď to zo začiatku vyzeralo, že to zostane náš nesplnený sen, súhra štastných náhod a trocha snahy zapríčinila, že je náš.

Dom rozdelený na dve polovice s históriou približne 160 rokov bol postavený majstrami z Viedne a pôvodne využívaný ako hájovňa. Svojho času ho údajne počas svojich pracovných ciest navštevovala aj miestna grófka. Predchádzajúci majiteľ dom kompletne zrekonštruoval a hoci používal moderné prvky a materiály, ocenili sme, že sa snažil zachovať čo najviac z pôvodnej architektúry. Krásny 25-árový pozemok s pôvodnými hospodárskymi budovami bol v posledných rokoch využívaný z prevažnej časti ako výbeh pre kone. V súčasnosti teda ide doslova o zelenú lúku, kde nestoja skoro žiadne prekážky v sebarealizácii.

Dom sme kupovali s tým, že okrem iného poskytuje taktiež dostatok priestoru na realizáciu nášho hobby, ktorým je chov rýb v kombinácii s pestovaním rastlín, tiež známy pod názvom akvapónia. V momentálnej situácii splácania hypotéky a starostlivosti o 2-ročnú dcérku pochopiteľne nedisponujeme prostriedkam, aby sme sa mohli tomuto nákladnému koníčku venovať, určite by sme si ale radi ujasnili vízie, kam sa v rámci hospodárenia na pozemku uberať tak, aby sme sa časom dopracovali k vytúženému cieľu. Permatak by sme teda mohli nazvať ako dizajnérsky a sľubujeme si od neho ujasnenie, akým smerom sa uberať, aby sme sa jedného dňa dopracovali k želanému výsledku, a to bez zbytočných prerábok a investícií. Na Permataku by sme sa teda chceli venovať hlavne dizajnovaniu celého pozemku, určite sa ale nájdu aj práce fyzického charakteru, ako je upratovanie hospodáskych budov, prípadne starostlivosť o súčasnú zeleň. Ak by zostal voľný čas a chuť, môžeme sa ísť pozrieť na neďaleký lesný pozemok, kde na jesennom Permataku prebehla výsadba a ošetrovanie porastu.

Myslím, že účastníci Permataku si nemusia nosiť so sebou tentoraz nič okrem dobrej nálady a kreativity. Začiatok bude v sobotu ráno, podľa toho, ako sa podarí komu prísť a koniec môže byť podla potreby v sobotu večer alebo v nedeľu doobeda. Na prespanie je k dispozícii izba s manželskou posteľou, v ktorej uprednostníme účastníkov s dieťaťom, ako aj “obyvačko-kuchyňa” s rozkladacím gaučom, kde sa okrem gauča dá vyspať aj na zemi, teda na karimatke, prípadne v spacáku. Spacáky a karimatky je potrebné si priniesť. No a pre tých dobrodružnejších je možnosť prenocovať aj pod holým nebom v stane (treba si priniesť) na pozemku, prípadne v jednej z hospodárskych budov. Strava bude zabezpečená pre mäsožravcov a vegetariánov, pokiaľ by mal niekto požiadavku aj na niečo špeciálnejiše, treba dať vedieť.

Prihlasovať sa, prípadne informovať sa o podrobnostiach, môžete tradične na e-maile: lukas.steskal@gmail.com

Budeme sa tešiť na všetkých, či už skúsených dizajnérov, ale aj začiatočníkov, ktorých daná tematika zaujíma.

Komentáre