Všetko najlepšie v Novom roku 2015!

Novoročné priania i predsavzatia sa väčšinou týkajú nášho zdravia. Vôbec nie je ľahké ich aj dodržať. Koľko z nich sa však splní skoro automaticky súbežne s budovaním nášho trvalo-udržateľného systému uplatňovaním etických a dizajnérskych princípov permakultúry? Najprv nájdeme zopár dobrých tipov na novoročné predsavzatie. Najlepšie sú tie, ktoré nám pomôžu predísť  ochoreniam. Pozrime sa na […]


Novoročné priania i predsavzatia sa väčšinou týkajú nášho zdravia. Vôbec nie je ľahké ich aj dodržať. Koľko z nich sa však splní skoro automaticky súbežne s budovaním nášho trvalo-udržateľného systému uplatňovaním etických a dizajnérskych princípov permakultúry?

Najprv nájdeme zopár dobrých tipov na novoročné predsavzatie.

Najlepšie sú tie, ktoré nám pomôžu predísť  ochoreniam. Pozrime sa na šesť hlavných príčin chorôb dnešnej doby a ich odporúčanú účinnú prevenciu. Vysoký krvný tlak, brušný tuk, depresia, inzulínová rezistencia, cholesterol a zápal. Ich preventívne opatrenia zoradíme podľa toho, koľkým príčinám predídeme, ak ich dodržíme:

  1. Na prvé miesto účinnej prevencie sa dostal každodenný pohyb a to buď vo forme cvičenia alebo rýchlej chôdze najmenej 30 minút! (6)
  2. Skoro všetkým príčinám chorôb predídeme, ak budeme jesť viac ovocia, zeleniny a nízko-tučných mliečnych výrobkov, obmedziť príjem nasýtených tukov, jesť viac vlákniny z ovsa, jačmeňa, strukovín, dobrých tukov (ryby, oriešky, olivy a repkový olej) (5)
  3. Nefajčiť (3 )
  4. Nájsť si čas na každodenný relax (2)
  5. Optimizmus, komunikovať viacej s priateľmi a rodinou, ktorí sú nám oporou (1)
  6. Udržovať optimálnu hmotnosť. (1)

Pri realizácii trvalo-udržateľného systému podľa zásad permakultúry máme stále možnosť sa denne hýbať a chodiť. Kým ho budujeme, vyžaduje viac starostlivosti, ale  aj potom zabezpečí pohyb aspoň na 2 hodiny denne. Podľa poznatkov PRI Australia (Permaculture research institut) ľudia, čo už majú funkčný systém, pracujú približne 10 hodín týždenne, aby ich takýto pozemok živil.

Permakultúrny dizajn uplatňuje zásadu úspornosti vynaloženej námahy.  Čím viac našej pozornosti a návštev ten-ktorý prvok vyžaduje, tým je bližšie k centru, ktorým je náš dom.  Tu sme najčastejšie. V záhradke pre kuchyňu zbierame plody, listy, bylinky, zeleninu, koreniny.  Sadíme tu aj 4-6x za mesiac, aby sme mali postupne dozrievajúcu úrodu a každý deň mali stále čo do kuchyne. Mulčujeme, prinášame kompost, udržujeme chodníky. Okolo domu máme treláže, pivnice, sklady, miesto na vešanie prádla, posedenie, ihrisko pre deti, garáž  a iné budovy.

Okrem záhradky určenej pre kuchyňu zakladáme aj jedlý les, kde nesadíme každú jar odznovu, ale napodobňujeme prirodzený ekosystém. Máme tu poschodia ako v lese. Hubovú etáž, nízke byliny, vysoké byliny, kríky, stromy nízkej i vysokej etáže, plaziace sa druhy po iných stromoch, niektoré druhy sú podporné, viažu dusík na koreňoch žijúcimi baktériami, niektoré sú určené na pritiahnutie včiel, hmyzu, okrem ovocia a orechov môžeme získavať palivové drevo i krmivo pre našej zvieratá. V  jedlom lese máme takisto prvé roky viacej práce, zrýchľujeme pôdotvorbu každoročným mulčovaním odrezkami z podporných kríkov a stromov a neskôr len občas presvetľujeme.

Učíme sa novému návyku – každý deň niečo zozbierať, často aj vysadiť. To tiež zabezpečí pohyb s košíkom po záhradke a v jedlom lese. Keďže sa snažíme natiahnuť úrodu v čase pomocou rôznych druhov a odrôd – skoré, stredné, neskoré a konzumné po uskladnení, tak máme pohyb skoro na celý rok.

Aplikáciou mulču a kompostu v záhrade intenzívne obnovujeme pôdny život. Pôdny život zabezpečuje vyživovanie rastlín.  Jedným kubíkom kompostu dosiahneme taký efekt, ktorý môžeme vyjadriť ako dostatok výživy pre 1 človeka na 1 rok (Geoff Lawton, online PDC 2013).  Okrem toho viažeme tak uhlík do pôdy, vytvárame humus, ktorý prirodzene zadržuje vodu a zrýchľujeme tak podstatným spôsobom pôdotvorbu. Príprava kompostu najrýchlejšou Berkeleyho 18  dňovou metódou vyžaduje každý druhý deň prehodiť kubík kompostu, čo je asi 30 minútové cvičenie.

Návštevy u našich domácich zvierat sú tiež dobrým pohybom na každý deň, vypustiť, zatvoriť, prikŕmiť, vyriešiť drobné problémy, pozbierať vajíčka či spracovať, zhotoviť a zlepšovať maštale, stavať a opravovať oplôtky.

Zdravý pohyb je i kosenie ručnou kosou. Tiché kosenie a pravidelne opakovaný pohyb je aj aktívny relax.

V permakultúrnych záhradách máme bohato rôznych druhov zeleniny a  ovocia. Vyplýva to priamo z uplatňovania zásady použiť množstvo rôznych druhov druhov/elementov v užitočných prepojeniach.  Permakultúrny dizajn pracuje s vodou, zachytáva, spomalí, necháva plynúť v systéme rôznymi spôsobmi a veľmi často zadržuje vo vodných nádržiach a rybníkoch, kde sú  ryby dôležitou súčasťou. Dizajnujeme vodné ekosystémy, kde sú aj rôzne jedlé druhy vodných rastlín. Bohatosť života je tu priam priťahovaná a tak ryby nachádzajú dostatok potravy, konzumujú hmyz, komárie larvy.

Úchvatná je aj kvalita jedla – tým že permakultúra imituje prírodné systémy, tak sa zameriava aj na typickú vlastnosť prírodných systémov – na pôdotvorbu. Bohatá pôda plná života, humusu, vytváraného stovkami tisíc rodov baktérií a húb, s množstvom minerálnych látok. Tieto látky sa dostávajú k naším rastlinám pomocou hlboko koreniacich rastlín  schopných vytiahnuť ich na povrch a pomocou húb, ktorých hýfy zabezpečujú ich transport z veľkých vzdialenosti ku koreňom a poskytujú ich rastlinám výmenou za škrob. Zelenina a ovocie sú úplne čerstvé a plné minerálnych látok, enzýmov a vitamínov.

Tým že je nula kilometrový presun, máme nielen plne zachované enzýmy, ale môžeme si dovoliť pestovať druhy ovocia a zeleniny, ktoré sa nedajú vôbec kúpiť. Napríklad neskladný  paw-paw  s ľahko poškoditeľnou šupou, ťažko sa oberajúci rakytník alebo dnes už  skoro neznáme mišpule, ktoré musia v zime najprv zamrznúť až zmäknú priamo na strome, kým sa dajú konzumovať.

Chemické postreky toxickými látkami vôbec nie sú používané.  Divo žijúce druhy hmyzu a vyšších živočíchov sú priamo priťahované spôsobom dizajnu takýchto systémov. Pestrosť tvarov listov, kvetov, farieb a odtieňov sťažujú “škodcom” jednoducho nájsť cieľové rastliny. Divo žijúce druhy hmyzu, žiab, jašteríc, malých cicavcov, netopierov a vtákov sú priťahované do nášho permakultúrneho systému, vo dne i v noci udržujú rovnováhu a obohacujú  náš systém.

V takejto pôde dochádza k prirodzenému spôsobu rastu našich rastlín, kedy prísun živín majú na starosti tisícky rodov baktérií a húb a nie sú umele rýchlené vo vode rozpustnými vysokými dávkami dusíka, draslíka a fosforu cez umelé hnojivá. Pôda nie je vysilovaná neustálou orbou, nie je vystavovaná priamemu slnku, vetru a lejakom. Naša zelenina má tak vyššiu koncentráciu výživných látok, než kupovaná v obchode.  Nasýtia nás preto i menšie objemy.

Takže každodenný pohyb a množstvo zeleniny, ovocia, orechov a rýb máme zabezpečené.

Kým starý spôsob hospodárenia bol veľmi namáhavý, moderný veľmi náročný na energiu, permakultúra je náročná na informácie a predstavivosť.  Stále vzdelávanie sa je pre uchovanie zdravej mysli i vo vyššom veku uznávaná preventívna cesta.

A čo relax?  Pri permakultúrnom dizajnovaní veľa pozorujeme a premýšľame. Snažíme sa namiesto 1 hodiny povrchného premýšľania a  9 hodín namáhavej práce 9 hodín sústredene študovať, premýšľať a pozorovať a potom takisto zmysluplne 1 hodinu pracovať. Často je dobré dokonca len vnímať a pozorovať a to sa už veľmi blíži aj k významu slova relax.

Permakultúra je o optimizme. Neriešime to čo nechceme, radšej vytvárame to, čo by sme radi v našom svete videli. Aby sme si ešte viac zvýšili odolnosť a bezpečnosť, vytvárame rodinné farmy, spájame sa do skupín a vytvárame komunity rovnako zmýšľajúcich ľudí. Pravidelné stretávanie  vytvára skvelý priestor na komunikáciu.

Pri permakultúrnom dizajnovaní sa snažíme, aby náš prvok, ktorý do systému umiestnime mal viacero  funkcií, poskytoval mnohoraký úžitok. Napríklad aby plot nemal len ochrannú úlohu ale napríklad slúžil ako úkryt pre vtáctvo, produkoval bobule a zmierňoval vietor. Ak je našim novoročným predsavzatím postarať sa preventívne o naše zdravie a napríklad sa rozhodneme uplatniť najefektívnejšiu radu – každodenný pohyb a cvičenie, prečo nemať z pohybu aj viacero druhov úžitku? Počas pohybu zbierať dobroty do kuchyne, zlepšovať kvalitu pôdy a zvyšovať tak našu odolnosť všestranne.

Prajeme veľa úspechov!

Zdroje informácií

The Benefits of Physical Activity, Harvard, school of public health, http://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/staying-active-full-story/

Food-based dietary guidelines – Austria, FAO, 2010, http://www.fao.org/nutrition/education/food-dietary-guidelines/regions/countries/austria/en/

Relaxation Techniques for Health: An introduction, National Center for Complementary and Integrative Health, http://nccam.nih.gov/health/stress/relaxation.htm

Physical excercise, Wikipedia, http://en.wikipedia.org/wiki/Physical_exercise

Healthy Weight, Harvard, http://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/healthy-weight/

Flo Scott, A Permaculture Approach to Optimum Health,  http://www.permaculture.co.uk/articles/permaculture-approach-optimum-health

Nikto z nás nemusí byť chorý! Život bez nemocí. Zaručené spôsoby ako sa vyhnúť viac než 90% chorobám od tých najbežnejších po tie závažné. Readers Digest, Praha 2011