Permatak Skýcov

Tento permatak je zameraný na zadržiavanie vody na pozemku a trvalkám. Voda je na celom pozemku problém a my by sme radi vyskúšali pár našich nápadov ako ju zadržať u nás čo najviac. Teda naučiť sa využiť maximum z dažďovej vody s minimálnymi nákladmi navrhnutím rôznych druhov vodozádržných opatrení.


Začiatok 27 september 2019 Koniec 29 september 2019
  • Kontakt: zuzana.gajdosova.101@gmail.com, Zuzka (+421948 747 131) a Pali (+421 904 578 292)

Radi vás privítame, aj tento rok na permataku na Skýcove. Tie predchádzajúce sme hlavne čistili ale aj vytvárali pekné miesta, ktoré nás doteraz tešia. Tento permatak bude hlavne o vytváraní užitočných a aj krásnych miest na pozemku.

Tento permatak je zameraný na zadržiavanie vody na pozemku a trvalkám. Voda je na celom pozemku problém a my by sme radi vyskúšali pár našich nápadov ako ju zadržať u nás čo najviac. Teda naučiť sa využiť maximum z dažďovej vody s minimálnymi nákladmi navrhnutím rôznych druhov vodozádržných opatrení. Spoločne nájdeme miesta a možnosti (rôzne vsaky, swejly, mini jazierka a pod.). Tiež potrebujeme pomoc s prenesením kovovej búdy na náradie, aby sa nám uvoľnil priestor na vybudovanie oddychového miesta pod stromami.

Na pozemku sa už nachádza jeden ukážkový swejl, ktorý sa veľmi dobre osvedčil a rastliny na ňom rastú naozaj inak ako ostatné. Veľmi radi predstavíme a porozprávame čo vieme.

Tiež sa povenujeme revitalizácii trvalkového záhonu, ktorý bol vysadený pred 2 rokmi a vysadíme ďalší okolo slepačieho výbehu.
K výsadbe trvalkových záhonov bude aj prednáška, takže je na čo sa tešiť 🙂

Ak nás bude dosť, pokúsili by sme sa spolu vybudovať jazierko zo starej vane a tak vytvoríme ďalší malý zaujímavý ekosystém a niečo pre potechu oka. Veríme, že vďaka nemu by sa u nám mohli objaviť v budúcnosti aj živočíchy ako vážky, žaby a pod.

Program permataku:
1. deň: sobota
Začíname spoločným predstavením a raňajkami o 8:30. Povieme si niečo z teórie o vodozádržných opatreniach a výsadbe trvalkových záhonov a ich spoločné plánovanie bude trvať cca 1 hod. Následne pristúpime v samotnej realizácii. Program bude prebiehať do 18:00 – 19:00 s prestávkou na obed a krátkymi prestávkami na občerstvenie sa. Večera bude medzi 19:00 – 20:00. Ak bude pekne, určite to bude opekačka 😊

Večer by sme radi predstavili návrh organizácie Permakultúra SK k celkovej koncepcii permatakov. Budeme radi ak nám dáte spätnú väzbu na to čo sme doteraz vytvorili na základe vstupov počas tohoto roka, kedy sa nám permataky začali veľmi pekne rozbiehať.

2. deň: nedeľa
Raňajky by sme si dali opäť o 8:30 a možno 3-4 hodinky niečo spoločne vytvoríme alebo dokončíme. Spoločným obedom cca 13:00-13:30 by sme permatak ukončili a kto bude mať chuť pôjdeme na prechádzku k neďalekému hradu Hrušov alebo do parku v Topoľčiankach. Tam by sme dali na rozlúčku spoločnú poobednú kávičku alebo čaj a takto oslávili čo sa nám spoločne podarilo vytvoriť.

Ubytovanie:
– Je možné už od piatku, pre tých, ktorý potrebujú cestovať deň vopred; program na piatok plánovaný nie je
– Spať budeme v našom dome Happy House. Potrebné sú prezuvky, karimatka, spacák. Zimy sa nemusíte báť. K dispozícii je spoločná kúpeľňa, toalety. Vonku sa nachádza aj separačná toaleta.
– Prezuvky máme aj my, kto chce svoje, prineste si; karimatky a nafukovacie matrace máme 6 k dispozícii, takže ak máte toho veľa na nosenie, dajte vedieť, kto potrebuje a rezervujeme; spacák – vieme poskytnúť dva alebo máme deky – prosíme tiež informovať vopred z dôvodu rezervácie.
Strava:
Strava bude prevažne vegetariánka, no bude aj baraní guláš pre tých čo majú radi mäsko. Hladovať určite nebude nikto 😊

Tešíme sa na vás!

Komentáre