PERMATAK alebo permakultúrny útok

Spoločenský záber permakultúry je nemenej dôležitý ako záhradkársky, ekonomický a ďalšie. Preto sme sa rozhodli nadviazať na tradíciu stretnutí 5P, alebo v zahraničí známych ako Permablitz, pod názvom Permatak. V čom toto stretnutie spočíva?


Veľkú jeho časť tvorí pracovná brigáda. Hostiteľ sa rozhodne zveľadiť svoj pozemok dizajnom alebo konkrétnym zásahom, ohlási teda svoj záujem. Spočíta prihlásených dobrovoľníkov a pripraví im stravu, ubytovanie, večerný program a dostatok práce pre každého. No nie je to len o lacnej pracovnej sile. Každý, kto sa 3x zapojí ako dobrovoľník, môže sa sám stať hostiteľom. Pritom obsah samotnej práce nie je výlučne fyzického charakteru. Podstatou pre každého zúčastneného je rozširovanie svojich zručností a pochopenia permakultúry. Preto keď robíme záhon, nie je podstatou rozhádzať čo najviac slamy za minútu, ale odviesť kvalitnú prácu a naučiť sa túto činnosť zopakovať v obmene pre svoje vlastné podmienky.

Celá “zásahová” jednotka.

Prvé stretnutie sme situovali na Hrušov, do domova Patricie Černákovej a Martina Pavlovského, ktorí už roky pracujú pre našu organizáciu. Ich pozemok má takmer 2ha a po 3 rokoch na pozemku dokončili práce na domčeku, preto sa zameriavajú na dočistenie agátovej džungle, ktorú tam majú a jej premenu na les. Tu však prekážajú dve veci. Pozemok je neoplotený, preto všetky staršie stromy miznú v komínoch niektorých susedov. A prázdne miesto po stromoch je hneď obsadené agátovými náletmi. Ako riešenie oboch problémov teda vyplynul plot. Mal by slúžiť na odradenie zlodejov dreva, rovnako i na udržanie kôz “údržbárok” vnútri pozemku, aby po vyčistení zostali priechodzie koridory pomedzi stromy, ďalej použiteľné napr. aj ako pastvina pre hydinu.

Budúci domov šťastnej kozy. Alebo kôz?

Veľká časť priestoru pre plot bola vyčistená mesiac pred našim príchodom, takže znovu do značnej miery zarastená bylinami. Za víkend sme celú túto časť obtiahli lesníckym pletivom, takže sme oplotili 250m. Nevyčistených a neoplotených zostalo asi 100m. Ako stĺpy sme zvolili živé agáty, ktorých je na pozemku nadbytok a plot sme prichytávali U-klincami. Po zhodnotení možností nám využitie živého dreva vyšlo ako trvanlivejšia, ekologickejšia i energeticky menej náročná možnosť ako jeho spílenie, odkôrnenie, opálenie, vyvŕtanie dier a následné zatĺkanie.

Zakladanie lesníckeho pletiva.

Okrem stavby plota prebiehali na pozemku paralelné aktivity – stavba záhonov, výsadba priesad, tvorba slepačieho výbehu s ochranou proti dravcom… V neposlednom rade sme sa venovali i práci pre organizáciu. Po rokoch sme zjednotili knižnicu, ktorá by mala byť dostupná pre všetkých členov. Väčšina kníh je zaevidovaná, takže čoskoro obnovíme požičiavanie literatúry pre všetkých členov.

Janka sa pripravuje na evidenciu kníh.

Hostitelia dokončujú slepačí výbeh a simultánne prebieha hĺbkový prieskum budúceho automatického krmítka.

Tvorba záhonu na popínavé fazule a tekvice.

Na tomto stretnutí sa za 1,5 dňa urobilo obrovské množstvo práce a overili sme si, že takéto stretnutie má mnoho významov, a nie je ohodnotiteľné len mierou vykonanej práce.

Všetci sú užitoční.

Ak vás zaujalo toto stretnutie, sledujte našu aktivitu na sociálnych sieťach. Budeme informovať o ďalšom konaní akcie Permatak, do ktorej sa môžete zapojiť, zdarma získať cenné skúsenosti, pomôcť hostiteľovi poskočiť v realizácii svojich plánov a pri dostatočnej výdrži sa môžete sami stať hostiteľmi.

Všetky fotky si môžete pozrieť v galérii:

 

Komentáre