Permatak Skalica 05. – 07.08.2016

Permataku sa zúčastnilo veľa dobrovoľníkov, prírodných nadšencov, učiteľov a žiakov základnej školy. Nadväzovali sa nové priateľstvá, kontakty a takto postupne počas Permataku v Skalici vznikla nová, prírodná komunita.


Slnečný augustový permatak sa konal v priestoroch Základnej školy Strážnická v Skalici. Tu sa už viac mesiacov pomaly za pomoci dobrovoľníkov buduje prírodná trieda pre žiakov školy. Z permakultúrneho dizajnu triedy sme sa počas pemataku vrhli na viacero prvkov. Drevenú pergolu pre rezistentný vinič, vyvýšený záhon, dominantné jazierko v strede triedy, bylinkovú špirálu a hmyzí domček. Na pomoc nám prišlo viacero zamestnancov školy, rodičia s deťmi, sympatizanti a členovia organizácie Permakultúra SK.

bez-nazvu

Dizajn

Takto vyzerá plánovaný dizajn prírodnej triedy vytvorený pomocou prieskumu prianí detí a učiteľov školy pomocou ZRUŠ tabuľky a spoločnej tvorby dizajnu s detským klubom Fénix.

obr_2 obr_4obr_5obr_3 obr_1

Jazierko
Pre málo skúseností bolo jazierko a práca s fóliou pre nás najväčšou výzvou. Ťažkú fóliu sme pokladali na staré koberce z miestneho zberného dvora. Veľa práce nám dala kontrola fólie počas napĺňania a následné ukladanie kameňov a kmeňov do jazierka na geotextíliu. Výsadbu rastlín sme robili až za pár dní, keď sa voda ustálila,okrem leknínov,ktoré sme položili do najhlbšej časti jazierka už pri jeho napúšťaní.

obr_7 obr_8 obr_9obr_6

Vyvýšený záhon

Vyvýšený záhon mal prírodný tvar s kľúčovými dierkami pre vstup detí. Naplnený bol preosievanou hlinou z výkopu jazierka a kompostom z mestskej kompostárne. Ohraničenie je z čerstvého agátového dreva z blízkeho lesa. Na mieste sme ho narezali, naštiepili, zaostrili a zabili do zeme.

obr_11obr_10

Bylinková špirála

Bylinkovú špirálu sme vyrobili už pri výkope jazierka z kameňov, ktoré boli v zemi. Na permataku sme dosypali kompost a začali s výsadbou byliniek, ktoré sme dostali darom od rodičov a jedného zahradníctva. V budúcnosti špirálke pribudne jazierko zo starej vane.

obr_12 obr_13

Hmyzí domček

Hmyzí domček sme vyrobili z paliet, z ktorých sme odrezali jednu tretinu a zbytok sme poskladali na seba. Deti pomaly plnia jednotlivé poschodia rôznymi materiálmi. Domček zdobí zelená strecha zo zbytkov jazierkovej fólie a rozchodníkov. obr_14 obr_15

Pergola

Drevená pergola natretá prírodným olejom je výrazným prvkom prírodnej triedy. Jej proporcie sú závislé od výšky okien tried , čím vznikol 3 metre vysoký priestor na pestovanie stolového rezistentného viniča a iného popínavého ovocia. Na pergole sa podieľaj aj profesionálny tesár, ktorý bol tiež. Pergola sa nachádza k juhu otočenej stene triedy.
obr_16 obr_17
Vznik novej komunity
Permataku sa zúčastnilo veľa dobrovoľníkov, prírodných nadšencov, učiteľov a žiakov základnej školy. Nadväzovali sa nové priateľstvá, kontakty a takto postupne počas Permataku v Skalici vznikla nová, prírodná komunita. Ako to už býva zvykom, ani táto akcia nebola ochudobnená o dobré domáce jedlo a koláčiky, ktoré s láskou piekli šikovné pani učiteľky a mamky dobrovoľníčky.
S radosťou môžem napísať, že Prírodná trieda v Skalici bola budovaná s nadšením, elánom a veľkou chuťou zo strany všetkých dobrovoľníkov, ktorí priložili ruku k dielu.
Taktiež tento worshop bol mediálne podporený mestskou televíziou, ktorá zachytila pracovné nasadenie a super atmosféru, ktorá v škole vládla počas tohto dvojdňového Permataku.

Komentáre

Vyučený v odbore “Operátor Ekotechnologických Zariadení” na chemickom učilišti. Nadšenec permakultúry, trvalo udržateľného hospodárstva a ekologického poľnohospodárstva. Zaoberám sa najmä Akvapóniou – technológiou, ktorá kombinuje chov rýb a pestovanie rastlín, ako aj možnosťou jej uplatnenia a prevádzkovania v našich klimatických podmienkach...

Publikované , aktualizované .
Prečítajte si ďalšie články z kategórie: Reportáže z Permataku