Permatak Skýcov 21. – 23.9.2018

Radi by sme sa touto cestou poďakovali všetkým účastníkom permataku na Skýcove, za ich čas, pozitívnu energiu a kopec práce, ktorá sa vykonala hlavne počas piatku a soboty. Piatok a sobota ubehli veľmi rýchlo. Ráno nás počasie trochu postrašilo dažďom no tento čas sme využili na práce v dome. Položili sme geotextíliu, kročajovú izoláciu a koberec v podkroví. V čase keď chlapi pracovali na „zútulnení útulne“ 🙂 my sme s dievčatami stihli aj trochu navrhovať priestor v dome.


Radi by sme sa touto cestou poďakovali všetkým účastníkom permataku na Skýcove, za ich čas, pozitívnu energiu a kopec práce, ktorá sa vykonala hlavne počas piatku a soboty. Piatok a sobota ubehli veľmi rýchlo. Ráno nás počasie trochu postrašilo dažďom no tento čas sme využili na práce v dome. Položili sme geotextíliu, kročajovú izoláciu a koberec v podkroví. V čase keď chlapi pracovali na „zútulnení útulne“ 🙂 my sme s dievčatami stihli aj trochu navrhovať priestor v dome. Viac očí, viac pohľadov a naozaj dobré postrehy a nápady odzneli. Doobeda prestalo pršať, tak sme sa vrhli na plánovanú prácu, dokončenie zelenej strechy na chatke, dobudovanie separačnej toalety a dokončenie výbehu pre sliepky. Na zelenú strechu sme použili aj materiál, ktorý zostal po rekonštrukcii domu. Zmes na výsadbu sukulentov pozostávala zo zeminy, piesku, rozdrvenej škridle a keramzitu. Sklon strechy bol cca 7% ale aj tak sme urobili mini-konštrukciu na zadržanie zeminy v prípade dažďa. Výška substrátu bola max 4 cm. Aby sme zabránili ich vyplaveniu zasadených sukulentov, celú plochu sme prekryli jutovou sieťou s veľkým okom a zaťažili kamienkami a drevami. Silný vietor a dážď v noci z nedele na pondelok otestoval „konštrukciu“ a všetko prežilo v pôvodnom stave. Takže postup sa osvedčil.

Oprava výbehu pre sliepky snáď pomôže zabrániť tomu, aby malé kuriatka mohli prejsť pomedzi latky a snáď už nám už konečne aj nejaké zostanú.

Separačná toaleta je v užívaní a môžeme začať testovať kompostovanie ľudského biologického odpadu. Výsledky by sme mohli mať tak za rok.

Okrem uvedených kľúčových aktivít, ktoré boli nosné a pre nás kľúčové sa podarilo opraviť plot trvalkového záhonu (tým, že sme to jednoducho odstránili), opravili sme plot z raždia, vyzbierali kamene na pozemku (použili sme ich na obloženie pletiva v slepačom výbehu), pozbierali sme orechy a opravili sme oplotenie stromčekov.

Na permataku sme v rámci organizácie zaznamenali aj niekoľko rekordov:

  • Prvý permatak, na ktorom bolo viac účastníkov z „mimo organizácie“ ako z organizácie
  • Permatak, na ktorom sa stretlo najviac Zuziek v doterajšej histórii – z cekového počtu
    deväť žienok sa meno Zuzka vyskytlo spolu 6x
  • V nedeľu doobeda sme nepracovali, ale viac sa spoznávali, diskutovali a boli
    spoznávať aj krásy okolia na neďalekom kopci s prekrásnym výhľadom

Komentáre