Permatak Skýcov 15. – 17.4.2016

Piatok bol už tradične rozbehový, uvítací a prípravný. Keďže účastníci prišli až navečer, stihli sme zbežne obhliadnuť pozemok a večer sme sa pri vínku a ľahkej večeri povenovali dizajnu pozemku, domu a rozobrali sme možnosti „prírodného útoku“ na krídlatku. Pre tých, ktorí nevedia o čo sa jedná, je to invazívna rastlina nazývaná Krídlatka japonská (Fallopia Japonica), ktorá sa vyskytuje v okolí a takmer na tretine nášho pozemku. Počas diskusií sme prišli na rad skvelých nápadov, čo by sa dalo inak urobiť. Asi začneme chovať ovce alebo kozy. 🙂


Druhý deň sme otvorili zoznámením sa účastníkov navzájom a plánom prác. Najnáročnejšiu časť prác si zobrala na starosť mužská osádka. Išlo o vyčistenie pozemku od náletov, kríkov, malinčia a rôznych tŕňových porastov a vytvorenie oplotenia práve z týchto dostupných zdrojov na pozemku. Bola to časť práce, ktorú sme sami niekoľkokrát začali, ale vzhľadom na jej náročnosť sme si ani nevedeli predstaviť koniec. S pomocou partie skvelých ľudí sa toto miesto pretvorilo na krásne zákutie vo svojskej divokej podobe. Má svoje osobitné čaro. Nazvali sme ho „trucovňa“ 🙂 Možno to nie je poetické, ale výstižné. Oplotenie bolo postavené v duchu permakultúrnych princípov. Využili sme všetky dostupné zdroje na pozemku a vytvorili oplotenie, ktoré dokáže chrániť pred zrakom okolia, prachom, čiastočne hlukom, a zároveň vytvára kúsok divočiny pre vtáky a iné drobné živočíchy.

lost_in_the_jungle z_dzungle_krasne_zakutie

Pozemok PRED čistením Pozemok PO čistení

Ďalšia časť skupiny sa venovala tvorbe bylinkovo-trvalkového záhonu, ktorý nemá byť len okrasný, ale hlavne užitočný. Produkcia byliniek a vytvorenie živého plota, ktorý bude oddeľovať pozemok od cesty a vytvárať tak tieň počas letných dní. Aby sa bolo aj na čo pozerať vysadili sme niekoľko veľmi vkusných trvaliek. Niektoré sme nakupovali, niektoré sme dostali darom a časť sme čerpali z ostatných častí pozemku alebo lesa. Mulč sme vytvorili z minuloročných uschnutých konárikov živého plota.

gffg ghgh

Tvorba okraja záhonu z dreva na pozemku Vysádzanie záhonu trvalkami a bylinkami

Popri tom sa jedna partia žienok venovala vytváraniu vyvýšeného záhonu na mieste, kde bola pôvodne len skládka odpadu. Všetok materiál sme našli na pozemku a schovali zároveň odpadové drevo a trsy trávy, ktoré zostali z tvorby trvalkového záhonu. Ešte ho treba dokončiť, ale už teraz sa tešíme, že vás budeme môcť pohostiť úrodou z mini záhradky.

Bez názvu 1

Kútik “skládka a burina” PRED Vyvýšený (nedokončený) záhon PO

Urobila sa aj práca, v ktorú sme ani nedúfali. Vyčistili sa časti pozemku, ktoré boli zarastené všetkým možným a boli na nich zostatky dreva, pletiva a jednoducho všehochuť. Dievčatá tam vysadili maliny, postarali sa o ríbezle a vytvorili ďalšie miesto pre výsadbu drobného ovocia. V tieni živého plota z tavoľníka vznikol ďalší veľmi užitočný bylinkový záhon, čo považujeme za úplný bonus 🙂

Na permataku sa zúčastnilo aj veľa detí. Asi najzaujímavejšia časť pre ne (a nie len deti) bolo budovanie vtáčích búdok sprevádzané pútavým rozprávaním nášho Šaniho.

2

Bylinkový záhon v tieni živého plotu

Zapisovali do zošita o 106 🙂 Búdky sa nám podarilo aj rozvešať a tešíme sa na prvých obyvateľov.

rthj dfhd

Šani v zajatí detí pri budovaní búdok Šani v zajatí dospelých

Veríme, že si ľudia príjemne oddýchli, hoci pri namáhavej práci, ale v dobrej partii s kopou pozitívnej energie. Počas tvorby jednotlivých štruktúr bolo dostatok času aj na diskusie a vzájomné učenie sa. Všetky nové myšlienky, ktoré odzneli počas dňa boli pre nás veľmi prínosné. Takmer všetky sme sa rozhodli aj realizovať a ostatné ešte musíme domyslieť. Aj ľudia, ktorí sa prišli „len pozrieť“ zostali až do večera a boli veľmi spokojní s tým, čo a ako sa dialo. Všetci ste samozrejme vítaní na akýchkoľvek ďalších podujatiach v Happy House alebo len tak, keď pôjdete okolo. Zastavte sa a môžeme si spoločne vychutnať to, čo sme vytvorili. Možno už aj za účasti ovečiek, ktoré plánujeme chovať na vyčistenom pozemku a pri jazierku pred domom.

Komentáre

Vyučený v odbore “Operátor Ekotechnologických Zariadení” na chemickom učilišti. Nadšenec permakultúry, trvalo udržateľného hospodárstva a ekologického poľnohospodárstva. Zaoberám sa najmä Akvapóniou – technológiou, ktorá kombinuje chov rýb a pestovanie rastlín, ako aj možnosťou jej uplatnenia a prevádzkovania v našich klimatických podmienkach...

Publikované , aktualizované .
Prečítajte si ďalšie články z kategórie: Reportáže z Permataku