Permatak Teplička n/Váhom – Zázrivá 15.09. – 17.09.2017

Časť plánovanej zeleninovej záhradky vznikla pri už jestvujúcom vyššom suchom múriku medzi obytnou drevenicou a humnom, ktorý bude slúžiť ako slnečná pasca v tejto studenej horskej doline.


Tentokrát bol trojdňový jesenný Permatak rozdelený na dve časti . V piatok 15.9.2017 sme dali zúčastnené hlavy z organizácie PERMAKUTÚRA SK do kopy, aby sme naplánovali festival PERMAKUTÚRA V MESTE 2017 – s hlavnou témou VODA, ktorý sa bude konať 25.11.2017, tentokrát vo Zvolene.  Rozdelili sme si úlohy, naplánovali prednášajúcich a ďalšie veci.

V sobotu ráno sme vyrazili do Zázrivej – Tesnej Doliny. Počasie bolo hrozivé, ale nevzdali sme to. Požiadavkou bolo vytvorenie zelenej strechy na drevárni pristavenej k pôvodnej drevenici a vytvorenie prvkov plánovanej záhradky . Okrem dovezenej fólie na strechu sme pracovali výhradne so zdrojmi, ktoré sa nachádzali na mieste. Staré deravé koberce, použité tehly z rozbitej pece, staré trámy zo spadnutej časti humna a miestny kameň z neďalekého lomu povaľujúci sa pri chalupe.  Každú kopu materiálu sme zužitkovali, čím sa samozrejme vytvoril okolo chalúpky a vo vedľajšom starom humne poriadok.  Výsledkom bola malá záhradka s vyvýšenými záhonmi, kde sa postupne bude zhromažďovať organický materiál z kuchyne a  z okolia chalupy. Časť plánovanej zeleninovej záhradky vznikla pri už jestvujúcom vyššom suchom múriku medzi obytnou drevenicou a humnom, ktorý bude slúžiť ako slnečná pasca v tejto studenej horskej doline. Uvidíme čo sa podarí v takýchto podmienkach dopestovať 😊 Obchod je ďaleko a sem tam dajaká tá zeleninka do polievky je super.

Pretože do drevenice nie je privedená voda a elektrika na svietenie je len z fotovoltaických panelov , vznikla nám hlavne v lete potreba sa poriadne umyť v teplej vode. Využili sme starú liatinovú vaňu a nachystali sme si luxusné vonkajšie kúpanie. Obložili  sme vaňu kameňom, vytvorili tým ďalšiu suchú stienku tak, že vzniklo kopec úkrytov pre jašterice, prípadne hady. Popri vani  tým vznikli aj schodíky k horným zeleninovým záhonom. Ak nájdeme štupeľ – budeme sa kúpať aj na Silvestra 😊.

Zelená strecha bola koplikovanejšia, veľa času zabrali detaily a celé jej naplánovanie.  Nestihla sa dorobiť celá, ale to hlavné sme stihli urobiť , kým nás nezahnal dážď. Dokončiť ju už nebude až tak veľa práce.

Aby sme využili čas, keď vonku pršalo naliepali sme podomácky urobené hlinené kachličky okolo pece, čo bol neplánovaný bonus na záver.  Po rokoch v kredenci sa kachličky dožili svojho správneho miesta.

Tento Permatak nám urobil veľkú radosť. To čo sme vytvorili nádherne zapadlo do okolia starej drevenice, vytvorili sa pekné zákutia a hlavne na streche sa urobila práca, ktorú by sme svojpomocne ťažko zvládli. Spoznali sme nových ľudí a utužili vzťahy v organizácii. Ďakujeme všetkým.

Komentáre

Vyučený v odbore “Operátor Ekotechnologických Zariadení” na chemickom učilišti. Nadšenec permakultúry, trvalo udržateľného hospodárstva a ekologického poľnohospodárstva. Zaoberám sa najmä Akvapóniou – technológiou, ktorá kombinuje chov rýb a pestovanie rastlín, ako aj možnosťou jej uplatnenia a prevádzkovania v našich klimatických podmienkach...

Publikované , aktualizované .
Prečítajte si ďalšie články z kategórie: Projekty, Reportáže z Permataku