Permatak Žilina – Bytčica, 24. – 26.08.2018

 Vo vyvýšených záhonoch zo smrekovca sme sa pokúsili vytvoriť systém pasívneho zavlažovania pomocou terakotových kvetináčov .  Inšpirovali sme sa knižkou ” Úsporné zavlažovaní zahrady ” .  Vytvorili sme tri okruhy spojených nádob ukončené výpustom, aby sa systém mohol na zimu vypúšťať.


Permatak v Žiline Bytčici, ktorý prebiehal v dňoch 24. – 26. 8. 2018, bol zameraný na vytvorenie komunitnej zeleninovej záhrady na streche drevostavby, ktorú bude sčasti využívať súkromná firma, ako svoju vzorkovňu a sklad.
Do budúcnosti je zámer vytvoriť na tomto mieste aj priestor pre miestne jadro permakultúry a komunitnú činnosť.
Vo vyvýšených záhonoch zo smrekovca sme sa pokúsili vytvoriť systém pasívneho zavlažovania pomocou terakotových kvetináčov .  Inšpirovali sme sa knižkou ” Úsporné zavlažovaní zahrady ” .  Vytvorili sme tri okruhy spojených nádob ukončené výpustom, aby sa systém mohol na zimu vypúšťať. Jeden z okruhov sme odskúšali aj s  napustením vody.
V ďalšom roku, budeme sledovať účinnosť takéhoto  zavlažovania na mieste, ktoré je umiestnené na extrémne slnečnom mieste.  Ako výplň sme použili miestnu ílovitú pôdu z výkopu základov stavby a odležaný konský hnoj z neďalekej stajne.
Do posledného okruhu skúsime zohnať a napojiť nádoby z pálenej hliny, a tak uvidíme ako sa bude správať iný materiál.
Tento systém je výhodný aj z hľadiska rozloženia hmotnosti vody po  ploche obvodových stien a nezaťaží len jedno miesto.
Ešte nás čaká dopojenie zbernej nádoby na dažďovú vodu, s ktorej budeme prioritne dopĺňať do systému vodu. V prípade veľkého sucha je na strechu vyvedená voda zo studne.
Strechu tvorí aj malá časť, ktorá nebola vhodná na veľké zaťaženie, takže na tomto mieste sme vytvorili malú extenzívnu zelenú strechu, vysadenú rozchodníkmi.
Ďakujem všetkým.
Komentáre

Vyučený v odbore “Operátor Ekotechnologických Zariadení” na chemickom učilišti. Nadšenec permakultúry, trvalo udržateľného hospodárstva a ekologického poľnohospodárstva. Zaoberám sa najmä Akvapóniou – technológiou, ktorá kombinuje chov rýb a pestovanie rastlín, ako aj možnosťou jej uplatnenia a prevádzkovania v našich klimatických podmienkach...

Publikované .
Prečítajte si ďalšie články z kategórie: Reportáže z Permataku