Reportáž z českej letnej permakultúrnej konvergencie

Tohtoročná česká permakultúrna konvergencia sa konala 6.-7. júna v Genofondovom sade v obci Cejle pri Jihlave.  Pohostinná organizátorka Jana Kotoučková pripravila pre skupinku asi 15 účastníkov  pestrý program. Uskutočnili sa prednášky, diskusie, kurzy praktických zručnosti a večerný kultúrny zážitok. Ako býva zvykom na takýchto akciách, atmosféra bola veľmi príjemná a účastníci stretnutia boli naladení na spoločnú vlnu permakultúry. Sobotňajšie […]


Tohtoročná česká permakultúrna konvergencia sa konala 6.-7. júna v Genofondovom sade v obci Cejle pri Jihlave.  Pohostinná organizátorka Jana Kotoučková pripravila pre skupinku asi 15 účastníkov  pestrý program. Uskutočnili sa prednášky, diskusie, kurzy praktických zručnosti a večerný kultúrny zážitok. Ako býva zvykom na takýchto akciách, atmosféra bola veľmi príjemná a účastníci stretnutia boli naladení na spoločnú vlnu permakultúry.

Sobotňajšie ráno sa začínalo praktickou lekciou udržateľnej technológie – kosením. Ranná terapia s kosou bola dozvukom kurzu kosenia z predošlého dňa. Skúsený lektor Delian Kuzma tak účastníkom sprostredkoval skutočne rozjímavú techniku našich predkov.

Od kosenia bylín sme sa presunuli k ich poznávaniu a využitiu. Pútavé rozprávanie lektorky Katky Horáčkovej o liečivých bylinách našej oblasti uchvátilo aj mužské zastúpenie kurzu. Odhalili sme liečivé účinky rastlín, staré aj nové postupy, výrobu tinktúr, vplyvy všemožných dejov na kvalitu rastlín ako aj zber, pestovanie, uskladňovanie a užitie liečiviek. Pri poznávaní sa šlo aj do hĺbky a vplyvy rastlín na telo sme prepájali s účinkami na naše dušičky. Živú debatu o zdraví ukončil spoločný vynikajúci obed.

Obed voľne prešiel do prednášky na tému „udržateľné technológie pre rozvoj“. Prednášku viedol pán profesor Petr Baxant spoločne s pánom Tomášom Tožičkom. Záber bol široký a odborná téma bola podaná veľmi ľudsky a pochopiteľne. Reč bola o využití obnoviteľných zdrojov na pozemku, ale aj vo svete, ktoré posilňujú sebestačnosť. Dozvedeli sme sa akou cestou sa dá skĺbiť moderná technológia s udržateľným spôsobom života. Spoznali sme tiež kritériá správnej voľby daných technológií, ich prínos ale aj nežiadúce dopady.

Náročnú časť dňa vystriedal aktívny odpočinok za horúceho večera v podobe kúpania sa v jazere. Účastníci sa osviežili a navečer sa schádzali pri bubnovačke. Spoločnému hudobnému súzneniu predchádzala prednáška Luboša Mansfelda o tradičných aj menej známych hudobných nástrojoch. Spoznali sme ako sa dá vyrobiť štrbinový bubon, gajdový plátok, didgeridoo, djembe, drumbľa, alebo starodávny turndun. Samozrejme sme si s radosťou aj na všetko zahrali.

Tí ktorí zostali aj v nedeľu a neboli z ďaleka, si mohli užiť putovanie po náučnej ceste Čeřínek, návštevu liečivého strieborného prameňa a výstup na púťovú horu Křemešník.

Stretnutie nás príjemne nabilo energiou aj informáciami a radi sa tam znovu vrátime.