Tento týždeň štartujú hneď dva online kurzy PDC a o mesiac náš slovenský na Brdárke!

Kurzy na získanie certifikátu permakultúrneho dizajnéra majú medzinárodne dohodnutý štandard a vychádzajú z diela Billa Mollisona “Permaculture design manual”, ktorý má 14 kapitol. Kurz má štandardne 72 hodín. Po absolvovaní kurzu by mal byť účastník schopný dizajnovať svoj pozemok a doviesť ho tak k hojnosti. Tiež sa môže rozhodnúť a stať sa učiteľom permakultúrneho dizajnu, […]


Kurzy na získanie certifikátu permakultúrneho dizajnéra majú medzinárodne dohodnutý štandard a vychádzajú z diela Billa Mollisona “Permaculture design manual”, ktorý má 14 kapitol. Kurz má štandardne 72 hodín. Po absolvovaní kurzu by mal byť účastník schopný dizajnovať svoj pozemok a doviesť ho tak k hojnosti. Tiež sa môže rozhodnúť a stať sa učiteľom permakultúrneho dizajnu, byť aktívny ako konzultant a dizajnovať pozemky iným ľuďom a krajinu vo svojej oblasti.

Napíšme si niečo viac o svetových a domácich kurzoch PDC, porovnajme ich. Najprv dva online kurzy, ktoré začali.

1. Geoff Lawton’s 2015 Online Permaculture Design Course

Svetová jednička v online kurzoch PDC.

Kurz je teraz otvorený (od 7.2.2015 23h GMT), môžete sa registrovať do 14.2.2015 23h GMT.

 • trvá 3 mesiace
 • vyžaduje 3-4 h za týždeň
 • plus kompletný kurz na 18 DVD plus k tomu celá sada Geoff Lawton DVD Collection 5 DVD a ako bonus len týmto online kurzom získateľné DVD FoodForest 2
 • bonus: Earthworks Course
 • bonus: Reading the Landscape Course
 • účastník musí absolvovať všetky lekcie, odovzdať teoretický dizajnérsky projekt a spraviť test
 • otázky zodpovedá priamo Geoff Lawton
 • cena 997 $ (USD)

Tu sa dozviete všetko potrebné.

2. Online Permaculture Design Course, Regenerative leadership institute

Open permaculture school – jedna z najlepších severoamerickýh permakultúrnych škôl so 100 000 študentami.

Kurz je teraz otvorený so zľavou do 14.2.2015 23:59.

 • trvá 12 mesiacov
 • plus kompletný kurz aj na 18 DVD v hodnote $425, v bežných PDC kurzoch táto sada nie je k dispozícii, videá sa dajú vidieť po dobu 12-tich mesiacov
 • samotný kurz v hodnote $525
 • e-book The Permaculture Fundamentals v hodnote $25
 • 2 dni ešte platí zľava ušetríme asi $500, cena je 12 mesiacov po $45 (USD)
 • účastník musí absolvovať všetky lekcie, odovzdať teoretický dizajnérsky projekt a spraviť test
 • k dispozícii sú viacerí poradcovia, pomôžu dohliadať na prípravu záverečnej práce

Tu sa dozviete všetko potrebné.

Porovnajme online a klasické kurzy PDC

Jedni z našich najznámejších dizajnérov, Patrícia Černáková a Martin Pavlovský, píšu, že “Kurzom získate nielen teoretické znalosti, ale aj praktické lekcie zamerané na dizajnérske zručnosti, záhradnícke a architektonické skúsenosti.”

Opýtal som sa ich, aké výhody ponúka PDC kurz u nás v porovnaní s online kurzami v zahraničí. Ich odpovede sa tu pokúsim rekapitulovať.

Martin na online kurze nikdy nebol. Paťka má skúsenosti aj s anglickým lektorom, s kurzami ktoré sú v kuse 2 týždne a dnes s víkendovými rozdelenými do štyroch mesiacov.

Patrícia: Asi najväčšou výhodou oproti online kurzu je to, že účastník nemá jediného lektora, ale je tam zvyčajne niekoľko lektorov, resp. samotní účastníci sa stavájú lektormi. Ak sa pohybujú v nejakej špeciálnej oblasti, sú vyzvaní, aby uplatnili svoju profesiu. Mali sme na kurze pani zo stavebného úradu, mala lekciu o tom, ako znie reálne stavebný zákon na Slovensku a ako sa v ňom pohybovať.
Alebo ak je tam nejaký profesionálny lesník, môže mať lekciu o tom, ako to oni robia v realite. Jedna vec je teória a druhá uskutočniteľnosť.

Večer môže mať niekto doplnkové prednášky o cvičeniach ako jóga. V rámci kurzov je veľa priestoru na to, aby sa ľudia čo najviac spolu bavili a vymieňali si skúsenosti.

Martin: Socializácia pri raňajkách, pri obede, pri večeri… budovanie vzájomných vzťahov, osobné stretnutia, človek voči človeku, sú uplné iné ako len virtuálne.

AK: Platí aj pre PDC kurzy, ako píšete na vašich stránkach, že účastníci získajú dizajnérske zručnosti, záhradnícke a architektonické skúsenosti?

Patrícia: Áno, v kurzoch máme praktické lekcie, kurz končí skúškou dizajnovania. Na každom bloku sú aj praktické lekcie, sú aj teoretické lekcie, sú videá, sú rôzne poučenia, skupinové alebo pre jednotlivcov.

AK: Poskytujete aj DVD nahrávky kurzu?

Patrícia: Nie. Po dohode, ak niekto vie, že bude chýbať na lekciách, tak si môže dať nahrať lekcie. My nedávame veľa nejakých učebných podkladov, ľudia si môžu sťahovať od nás veci, ktoré sa im páčia. Plus zvyknú dostať drobnosti – kombinácie rastlín, dotazník toho čo si musia v krajine všímať a na čo dať pozor, ale v takej papierovej forme máločo.
Keď sa im nejaké prednášky páčia, môžu si ich odniesť. Rovnako filmy a fotky, čo kto chce. Ale nedávame žiadne finálne formy dvd alebo učebné podklady.
To je možno nevýhoda, ale ja osobne ako lektor, pokladám za výhodu to, že ľudia dlhú dobu netušia čo dostanú. Mám pocit že inak si nerobia vlastné poznámky a je to podľa mňa jeden zo spôsobov ako si veci pamätať. Keď ľudia vedia, že dostanú finálny produkt, mám často pocit, že vypnú.
Ja som napríklad na mojom kurze mala lekciu, ako si robiť správne poznámky. Ja to beriem z takého historického hľadiska, viem čo sa mne páčilo, čo bolo zaujímavé a čo ma motivovalo na kurze, tak sa to snažím používať aj ja na svojich kurzoch. Snažím sa ľudí donútiť, aby si robili poznámky, aby sa k nim dokázali vrátiť. Lebo moje poznámky, hoc aj prepísané do počítača, nemusia byť pre nich natoľko pripomienkové. Nie sú to knihy, len moje jednoduché powerpointové prezentácie. Takže u nás je nevýhoda, že nedostávajú nejaký veľmi podrobný učebný materiál.
Martin: Podstatná vec, s ktorou odíde človek z našich kurzov nie sú informácie ako voči čomu vlastne máš čo robiť aby to bolo permakultúrne, čo nemôžeš robiť aby to bolo permakultúrne. Nie sú to takéto tipy ak A tak B, ale je to samotná etika a ten prístup k problému, spôsob uvažovania a hľadania riešení. Informácie neupravia etiku. Lepšie spoznáš človeka alebo lepšie si ho obkukáš, ak s ním nejakú dobu stráviš a bavíš sa o hocijakých veciach, ako keď len prídeš za nejakým architektom a chceš od neho od A po B, dostal som svoju odpoveď, ďakujem idem preč.

AK: Jednou z výhod online kurzu je, že netreba nikam cestovať, netreba sa ubytovať ani platiť stravu.

Patrícia: Niekto to zhodnotí, ano, nemusíš, ale niekto zas, že môžeš. Často sú to miesta, kam sa ľudia túžia ísť pozrieť, ale nenájdu dostatok motivácie, priestoru. Naše kurzy sú naschvál urobené tak, aby boli v priestoroch, ktoré už majú svoju permakultúrnu históriu. Na miesta, kde sa dá porovnať, ako vývoj permakultúrneho života vyzerá. Ako Mašekov mlyn, Brdárka, Zaježová, kde sú reálne, uchopiteľné veci. Ako vravia učebné stratégie: môžeš 100x počuť, 10x vidieť a 1x urobiť. Bežný kurz tú lekciu zopakuje v rôznych obmenách, takže smerovala som k tomu, že môžeš cestovať, za tú cenu, dajme tomu tých 600€, na štyri mesiace a v tom máš i stravu. Nikdy som nepočula sa sťažovať na stravu, väčšinou sú to vynikajúce vegetariánske jedlá, domáce a vo vysokej kvalite. Plná penzia plus občerstvenie, ubytovanie, to už je celkom solídny štandard v porovnaní s dobou, keď som ja chodila na kurzy. Celkom milý výlet, by som povedala.

Martin: Čo sa týka tej Brdárky a Zaježky, je ďalšie velké plus to, že tam môžeš stretnúť ľudí, ktorí sa permakultúre venujú viac ako 10 rokov. A to je obrovská výhoda. To nadšenie je na začiatku u každého, ale stretnúť sa s tými ľuďmi a vidieť ako oni riešia každodenné problémy a čo sa im v živote zmenilo pri permakultúrnom pohľade, je na nezaplatenie. Je to osobný kontakt, ktorý môžeš získať na tých dvoch miestach. Mašekov mlyn je nádherne permakultúrne spravený, ale tí ktorí tam žijú, Zuzka s Mišom, sú pomerne mladí zo skúsenosťami. Ale Zaježka a Brdárka jednoznačne veľké plus, už to robia dlhé roky.

Patrícia: Pre niekoho sa môže cena zdať na prvý pohľad nevýhodou. Len si treba uvedomiť, že ten kurz je naozaj s plnou penziou, že to sú štyri víkendy. 600 € je strava, ubytovanie, to nejde všetko lektorovi. Nevýhodou je, že na Slovensku sa zdá ľuďom 600€ tak či tak veľa. Ľudia si myslia, že permakultúrny človek by nemal za peniaze šíriť tento typ myšlienky, neuvedomujúc si, že neplatia za myšlienky, ale platia za prácu človeka.

Za jeho čas, energiu a skúsenosti. Áno, človek môže ísť na kurz k niekomu aj zadarmo, ale je otázka, či vždy za to zadarmo dostane primeranú kvalitu. Samotné myšlienky permakultúry sú naozaj zadarmo. Človek si môže pozerať zadarmo knižky, videá na internete. Človek platí za toho lektora, že si nájde čas, chodí tam a odpovedá.

Čo by sme mohli povedať, že je nevýhodou tohto kurzu? Niekedy by sme mohli povedať, že je permakultúra u nás krátko.

Martin: V porovnaní s Geoff-om Lawtonom, ktorý sa tomu venuje už x rokov a je v mekke toho celého a majú svoj inštitút, kde to skúšajú, tak nevýhodou Slovenska a Čiech je, že nemáme tak veľa skúseností.

Patrícia: Príliš krátka história, vidieť “hotový” jedlý les znamená čakať 30 rokov a tu v tom čase ešte nikto permakultúru nerobil.

Martin: Tým pádom nemáme také skúsenosti z iných klimatických pásiem. Tu sa učí hlavne o našom klimatickom pásme.

Patrícia: Je to dosť zamerané na aplikovateľnosť pre našu klímu. Púšťame aj videá, ktoré ukazujú, ako sa riešia veci v suchých oblastiach ale nevenujeme tomu priamo na to veľkú pozornosť.

Martin: Môže to byť plus alebo mínus. O to viacej sa venujeme klíme Slovenska a väčšinou sú to Slováci, ktorí chodia na kurzy. Ale na druhú stranu rozoberáme len to.

Patrícia: Mne sa to ťažko porovnáva, ja som chodila na kurz s anglickým lektorom, sama k sebe som na kurz nechodila :-). Certifikát sa získava za účasť, čiže účastník nesmie chýbať. Človek si musí zabezpečiť náhradu za lekcie. Ďalšia vec je, že finálnou skúškou je tvorba dizajnu. Do veľmi velkej miery je to tak, že každý robí svoj dizajn. Ak je veľmi veľa účastníkov, tak dizajnujú spoločne priamo na mieste jeden-dva pozemky. Tie sa navzájom porovnávajú v dizajnoch na záver, že kto ako ktoré prvky zvládol. Posledný deň kurzu je skúška z toho dizajnu.
Ja po celý čas ponúkam konzultácie, takže po každom jednom bloku skontrolujem takmer všetky dizajny. Vždy je zadaná nejaká úloha. Za ten mesiac ju musia spraviť, napríklad zmapovať pozemok, alebo spracovať výber druhov na daný pozemok. Podľa toho, čo sa učili ten víkend, počas nasledujúceho mesiaca majú úlohy na ktorých pracujú. Každý ďalší blok kontrolujem, ako to zvládli. Škrtám veci, poradím im ak majú na projektoch veľmi chybné návrhy, a na záver je skúškou to, že návštevníci prezentujú svoj finálny dizajn. Lektori sa vyjadrujú, hodnotia, čo sa dá urobiť inak, či sú tam chyby. Aj ostatní účastníci to môžu komentovať.
Každý z toho dizajnu prejde. Nie je to na známky, skôr je to o tom, porovnať si a využiť získané znalosti. Okrem toho si študenti overia znalosti komentovaním ostatných dizajnov. Taká záverečná skúška. Takto to prebieha v celom Česko-Slovensku. Ak mám len povedzme 15 ľudí, tak sa snažím aby mal každý svoj dizajn. Nie vždy je to možné, tak niekedy sú v skupinách. Takže človek odchádza z certifikátom a dizajnom, ktorý je uskutočniteľný pre jeho pozemok.
Napríklad ľuďom, ktorí majú priveľké pozemky, napríklad niekoľko stoviek hektárov, je odporúčané ísť na kurz a naučiť sa samostatne dizajnovať. Cena za dizajnovanie toho pozemku profesionálom by bola nehorázna, keby som tým napríklad ja mala tráviť toľko času. Na tom kurze ich to vyjde niekoľkonásobne lacnejšie.

AK: Áno, podobne to prebieha aj na online kurze, akurát tam nie je priestor, aby sa účastníci vyjadrovali ku dizajnom ostatných, kedže sú stovky účastníkov. Najzaujímavejšie sme však videli na videu aj skomentárom. Prebiehali obrovské diskusie okolo tejto záverečnej úlohy.

Patrícia: Keď je 14 denný kurz, tak ten je vlastne v kuse, silne emocionálny. Ľudia sú 14 dní stále spolu, to dokáže byť veľmi dobrou školou pre tých, ktorí tužia po budovaní komunity. Tam je iba jeden deň voľna uprostred kurzu. Dizajn s vtedy robí posledné dva dni, kedy väčšinou ľudia vôbec nespia. Tam je to riadne náročná skúška. Super intenzívne. Už dávno som taký kurz nemala.
Je to veľmi neporovnateľné s niečím iným. Tu si ľudia pochvaľujú ten mesačný odstup, že raz za mesiac vypadnú z domu. Nie je to priveľa, najmä pre takých čo majú rodiny, že to vedia uniesť, že raz za mesiach chýbajú doma a mesiac si môžu dopĺňať informácie. Tento model sa ľuďom zvyčajne veľmi páči. Každý kurz končím tak, že sa pýtam na pozitíva a negatíva toho kurzu.
Väčšina ľudí stále tvrdí, že by chcela viacej praktických lekcií ale moja skúsenosť je tá, že aj keď majú viacej praktických lekcií, tak aj tak sa im robiť nechce. Oni chcú praktické lekcie v zmysle “vidieť lektora ako to robí”, ale pre mňa je praktická lekcia, že ja stojím a oni robia. V tomto je tento mesačný modul celkom fajn, ale podľa mňa z hladiska sily, intenzity “dostania sa pod kožu” tak vidno, že ten 14 denný ich viacej vyskúšal či áno alebo nie. Z tých kurzov je veľa ľudí ktorí na celý život ostali dušou permakultúrnici.
Teraz to ľudia berú často ako dovolenku. Ja sa im to snažím hodne znepríjemňovať, som dosť nepríjemný lektor v zmysle že som pomerne prísna, práve preto aby to nebolo o tom že takto si idem vydýchnuť od “Bratislavy”. Nemalo by to byť o tom. Snažím sa im ukázať pravdivú tvár, že takto ťažké to bude. Preto to na Brdárke rada učím, lebo tam sú ľudia čo sa roky s tým zaoberajú. Občas sa vyskutnú komentáre typu: “bože musím ísť na kompostovací záchod, jak to že tu nemáte splachovací”. Keď je lekcia o vode, riadne im vynadám, či si vôbec uvedomujú čo to znamená chodiť na splachovací záchod :-).

AK: Sú možné aj zľavy? Ako teraz na online kurze “open permaculture school”?

Patrícia: Ano, aj u nás sú možné zľavy, do určitého termínu sme lacnejší, ďalšia možnosť je mať ho lacnejšie, ak človek požiada a navrhne protihodnotu. Účastník ho nemá lacnejší automaticky, napríklad keď je nezamestnaný, ale dá sa to 00vymeniť za protihodnotu alebo odpracovať. Hodnota kurzu ostáva rovnaká, iba môže byť zaplatená niečím iným ako peniazmi. Väčšinou u nás manuálne, alebo na Brdárke manuálne. Aj rodiny majú zľavy.

Toľko z nášho rozhovoru, ďakujem Patrícii a Martinovi za cenné postrehy, názory a skúsenosti.

Viac info o kurzoch Patrícii Černákovej a Martina Pavlovského tu.

Ja sám som zas absolvoval len online kurz a nie klasický. Mám však tú výhodu oproti študentom z iných odborov a zameraní, že mám 30 ročnú prax vo výskume prírody. Preto vyjadrím porovnanie len ako tabuľku výhod. Oba vyučovacie nástroje majú svoje výhody a nevýhody. Ktorý použiť a za akých podmienok, to je námet pre lektorov kurzov permakultúrneho dizajnu. Týmto prehľadom chceme pomôcť študentom pri výbere.

Výhody a nevýhody kurzov – prehľad

Geoff Lawton píše vo svojom materiály k online kurzu 2015, že začal robiť v 2013 online kurzy PDC preto, lebo je veľa sa čo učiť a potrebujeme neustále viac ľudí schopných žiť v produktívnej harmónii so Zemou.

vlastnosť klasické PDC online PDC
nutná znalosť anglického jazyka
osobné stretnutia, človek voči človeku
aj samotní účastníci sa stávajú lektormi
stretnúť ľudí s mnohoročnou praxou v mieste kurzu
skúsenosti zo všetkých klimatických pásiem
stať sa súčasťou globálneho tímu
domáce jazykové prostredie
uhradenie členského na jeden rok v organizácii Permakultúra CS
praktické témy pre naše podmienky
účastníci kurzu sú väčšinou z mojej krajiny
účastníci si komentujú navzájom finálne dizajny
možnosť odpracovať si zľavu
netreba cestovať
možno cestovať
pozrieť si lekciu kedykoľvek a odkiaľkoľvek
nahrávka kurzu na DVD
zdieľať skúsenosti s ostatnými účastníkmi a lektormi

 

 

Komentáre

Pochádzam zo Žitného ostrova, vyrastal som v Bratislave a študoval som v Košiciach. Som veterinár no zaoberám sa výskumom divožijúcich zvierat v ich prirodzenom prostredí. Počas práce pre Chránenú krajinnú oblasť Záhorie som si doplnil vzdelanie o počítače – Linux, GIS, relačné databázy a tvorba www stránok...

Publikované , aktualizované .
Prečítajte si ďalšie články z kategórie: Ostatné